Teatr Telewizji TVP

Udręka życia

Realizacja telewizyjna wybitnego spektaklu Teatru Narodowego w reżyserii Jana Englerta z mistrzowskimi kreacjami aktorskimi.

„Udręka życia” - której premiera teatralna odbyła się 16 grudnia 2011 roku - jest grana do dziś z ogromnym powodzeniem. To spektakl perfekcyjny. Oparty na dwuaktówce znanego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina opowiada o zwyczajnej stronie naszej egzystencji, o gorzkim, pełnym wzajemnych pretensji rachunku, wystawianym sobie wzajemnie przez małżonków po 40 latach wspólnego pożycia.

Sztuka nie jest tylko dramatem o „samotności we dwoje” pary małżeńskiej z wieloletnim stażem: Jony (Janusz Gajos) i Lewiwy (Anna Seniuk). To raczej dramat „we troje”, bo pojawia się jeszcze przecież wieloletni przyjaciel Gunkel (Włodzimierz Press). Małżonkowie prowadzą męczącą rozmowę, która jest gorzkim bilansem wspólnych, egzystencjalnych zmagań i w której czarny humor miesza się z najbardziej bolesnymi uwagami.

Niezwykły język, połączenie tragizmu z komizmem, a jednocześnie uniwersalność przekazu i głęboka analiza psychologiczna postaci sprawiają, że „Udręka życia” bawi i wzrusza, ale też prowokuje do refleksji. Groteskowo-ironiczny spektakl o miłości i przywiązaniu zahacza również o wymiar wszechświata, w którym królują: strach, samotność, nienawiść i ból. Pokazuje, że każdemu człowiekowi potrzebny jest drugi, bliski człowiek.

Premiera sztuki planowana jest na grudzień 2013 roku.

Autor
: Hanoch Levin
Przekład: Agnieszka Olek
Reżyseria
: Jan Englert
Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka
Muzyka
: Stanisław Radwan
Zdjęcia: Witold Adamek
Animacja artystyczna: Michał Jankowski
Grafika komputerowa: Piotr Skórka
Montaż: Milenia Fiedler
Dźwięk
: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo
Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska S.A.

Obsada: Anna Seniuk (Lewiwa), Janusz Gajos (Jona), Włodzimierz Press (Gunkel)