Teatr Telewizji TVP

Miłość na Krymie, reż. J. Jarocki

Sztuka Sławomira Mrożka w słynnej realizacji Jerzego Jarockiego. Spektakl Teatru Narodowego w Warszawie.

„Miłość na Krymie” Sławomir Mrożek napisał w 1993 r. i określił swoje dzieło mianem komedii tragicznej w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji – carskiej, sowieckiej i współczesnej. Mrożek w syntetycznym skrócie pokazuje, co stało się z ludźmi i rzeczywistością, w której żyją, od początku naszego stulecia do dziś. Akt pierwszy toczy się w roku 1910, drugi w 1928 r., trzeci dzieje się współcześnie. – Tytuł jest „Miłość na Krymie” i w realizacji powinna być miłość i na Krymie. Przez miłość nie trzeba tłumaczyć, co rozumiem, natomiast przez Krym rozumiem historyczność, komunę, Sowiety... Z całą pewnością nie powinien być zagubiony Krym, czyli historia – ale pierwsze miejsce należy się miłości – podkreślał autor.

W „Miłości na Krymie” w Teatrze Narodowym spotkało się dwóch wielkich twórców, dwóch gigantów teatru polskiego, niemal równolatków – Mrożek i Jerzy Jarocki. Było to ich jedno z ostatnich artystycznych spotkań. Obaj, dzisiaj już nieżyjący, pozostawili po sobie dzieło, któremu można nadać telewizyjną formę, ocalić dla współczesnych i następnych pokoleń.

Jarocki reżyserował dramaty Mrożka od 1958 r., kiedy to wystawił „Policję”. Od tamtej pory zrobił ponad 10 przedstawień na podstawie tekstów tego autora. Wystawiając „Miłość na Krymie” Jarocki domykał pewien okres własnej twórczości. Wydaje się, że obaj twórcy mieli przeświadczenie, że dawno już skończyła się pewna epoka.

Autor: Sławomir Mrożek
Adaptacja teatralna i reżyseria: Jerzy Jarocki
Reżyseria telewizyjna: Jan Englert
Scenografia: Jerzy Juk Kowarski
Muzyka: Stanisław Radwan
Zdjęcia: Witold Adamek
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo
Kierownictwo muzyczne: Mirosław Jastrzębski, Wojciech Kowalewski (perkusja), Monika Szulińska (perkusja), Dariusz Świnoga (akordeon)

Obsada: Paweł Paprocki (Piotr Aleksiejewicz Sjejkin, porucznik), Małgorzata Kożuchowska (Tatiana Jakowlewna Borodina, nauczycielka), Jan Frycz (Iwan Nikołajewicz Zachedrynski, niejasna osobistość), Janusz Gajos (Aleksandr Iwanowicz Czelcow, kupiec), Anna Seniuk (Matriona Wasiljewna Czelcowa, jego żona), Mariusz Bonaszewski (Rudolf Rudolfowicz Wolf, inżynier kolei żelaznych), Jolanta Fraszyńska (Lily Karłowna Swietłowa, aktorka), Barbara Horawianka (Anastazja Pietrowna Batiuszkowa, służąca), Jerzy Radziwiłowicz (Włodzimierz Iljicz Uljanow-Lenin, rewolucjonista), Grzegorz Małecki (Ilja Zubatyj, proletariacki poeta), Mirosław Konarowski (Francuz), Arkadiusz Janiczek (Pietia), Waldemar Kownacki (Pierwszy), Robert Jarociński (Drugi), Piotr Suzin (Wilkołak), Marcin Przybylski (Marynarz I), Dariusz Świnoga (Marynarz II), Iwona Katarzyna Pawlak (Katarzyna Wielka), Jacek Mikołajczak (Człowiek z karabinem)