Teatr Telewizji TVP

Skutki uboczne

Sztuka współczesnego czeskiego pisarza Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida.

Dramat przynosi ostry obraz współczesnego świata, z jego bezwzględną wojną o pieniądz na skalę globalną. Zelenka stawia zasadnicze pytania: czy kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak, to za jaką cenę?

Główny bohater Jerzy (w tej roli Krzysztof Stroiński), wybitny fotograf, którego odważne zdjęcia cechuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i zaangażowanie społeczno-polityczne prowadzi skromne i szczęśliwe życie z żona Janą (Anna Radwan). Jerzy ma za sobą zaszczytną przeszłość działacza na rzecz wolności i nadal znany jest ze swoich niezłomnych zasad moralnych – poza układami, jest człowiekiem nieprzekupnym i lojalnym.

Pewnego razu Jerzy, namówiony przez młodych pracowników agencji reklamowej: Ewę (Magdalena Czerwińska) i Pawła (Bartłomiej Kotschedoff), zgadza się nakręcić spot reklamowy dla koncernu farmaceutycznego, który wprowadza na rynek nowy lek. Przyjmuje tę ofertę ze szlachetnych pobudek, chce zapewnić lepszą opiekę ojcu żony w domu spokojnej starości. Aby jednak debiutująca na rynku agencja reklamowa dostała zlecenie, niezbędna okaże się interwencja u szefa marketingu firmy farmaceutycznej. Jest nim przyjaciel Jerzego z czasów młodości – Jan (Adam Ferency). Zamożny, u szczytu kariery, spełniony wydawałoby się człowiek ma jednak wyrzuty sumienia z powodu zdrady ideałów, a co za tym idzie poczucie przegranej .

Sprawy zaczynają się mocno komplikować, gdy jeden ze składników nowego leku okazuje się szkodliwy dla pacjentów…

Całą tę historię dopełniają nie mniej barwne charaktery poboczne, jak Hanka (Dawid Ogrodnik, partner Jana), który wieczorami występuje wcielając się w rolę słynnej czeskiej piosenkarki.

Planowana premiera spektaklu w Programie 1 – wiosną 2014.

Autor: Petr Zelenka
Przekład: Krystyna Krauze
Reżyseria: Leszek Dawid
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Izabela Stronias
Muzyka: Bartosz Straburzyński

Obsada: Krzysztof Stroiński (Jerzy), Anna Radwan (Jana), Adam Ferency (Jan), Magdalena Czerwińska (Ewa), Bartłomiej Kotschedoff (Paweł), Dawid Ogrodnik (Hanka), Dorota Landowska (Michaela)

Koprodukcja Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska S.A.

Najbliższy spektakl: 19.11.2014, TVP Polonia, 13.50, 20.50 i 04.20