Teatr Telewizji TVP

Walentyna

Wspomnienia Walentyny Tiereszkowej jako kanwa monodramu Julii Kijowskiej. Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi.

Spektakl Wojciecha Farugi to opowieść o jednej z najbardziej znanych i jednocześnie zagadkowych kobiet XX wieku – Walentynie Tiereszkowej. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami.

„Walentyna” to pomysł na opowiedzenie historii, która nigdy wcześniej nie miała szansy być opowiedzianą. Opowieść ta zostaje uwolniona przy pomocy oryginalnej formy teatralnej łączącej na jednej scenie chór śpiewaczek – bezimienną zbiorowość, symbolizującą radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu – i aktorkę (Julia Kijowska). W spektaklu wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa „Stan nieważkości”.

Wojciech Faruga o spektaklu
: – „Walentyna” to soczewka, skupia w sobie niezwykłą ilość opowieści. Radziecka bogini matka czy sowiecka Matka Boska, która otrzymywała setki tysięcy listów z prośbami o studia, o dobrą pracę, o daczę, o talon na samochód, o operację w klinice rządowej, o mieszkanie, o zagraniczne lekarstwa, o delegację do NRD, o zasiłki dla wielodzietnych rodzin, o garnitur ze spec przydziału i Muzeum Walentyny Władmirowny.

Reżyseria: Wojciech Faruga
Scenariusz:
Julia Kijowska, Wojciech Faruga
Zdjęcia:
Arkadiusz Tomiak
Scenografia i kostiumy:
Agata Skwarczyńska
Muzyka:
Zuzanna Falkowska

Obsada
: Julia Kijowska (Walentyna), Irena Wójcik (Tania), Barbara Szczecińska (Irina) oraz Warszawski Chór Żeński Harfa

Spektakl zrealizowano w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod nazwą Teatroteka.

Premiera: 30.11.2014, TVP2, 22.45