Teatr Telewizji TVP

Chłopi, cz.2

Stworzony na podstawie słynnej powieści Władysława Reymonta spektakl Wojciecha Kościelniaka i Piotra Dziubka z Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni.

„Chłopi” to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst Reymonta wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical nawiązuje do polskiej tradycji i zachowuje swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

Powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909, ukazuje życie mieszkańców wsi Lipce. Czas akcji to jeden rok – od jesieni do lata. W „Chłopach” mamy panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów. Podkreślone zostało przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.

Wojciech Kościelniak o spektaklu: – Często słyszę pytanie dlaczego akurat „Chłopi”? Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki – dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w „Chłopach” Reymonta odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne.

Adaptacja i reżyseria: Wojciech Kościelniak
Muzyka:
Piotr Dziubek
Teksty piosenek:
Rafał Dziwisz
Scenografia i animacje:
Damian Styrna
Choreografia:
Ewelina Adamska-Porczyk
Kostiumy:
Katarzyna Paciorek

Występuje:
zespół Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni