Teatr Telewizji TVP

Nad

Studio Teatralne Dwójki przedstawia autorski spektakl Mariusza Bielińskiego.

Bohater „Nad”, Jakub, niesłusznie skazany za morderstwo, odsiaduje wieloletni wyrok. Gdy po kilkunastu latach, uniewinniony, wychodzi na wolność, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poszukuje świadka, którego fałszywe zeznania doprowadziły do jego niesłusznego skazania. Prawdę wyjawia mu psycholog więzienna, na której bohater dokonuje gwałtu.

Poszukiwanym świadkiem okazuje się być ojciec skazanego. Wydał syna ze strachu przed nim, widział go bowiem zakrwawionego na miejscu zbrodni. Syn dokonuje zemsty na ojcu, mordując go. Sam, ponownie osadzony w więzieniu, popełnia samobójstwo. Do końca odmawia widzeń z matką, która próbuje nawiązać z nim kontakt z równym poświęceniem i miłością jak wówczas, gdy po raz pierwszy był niewinnie skazany.

Pomimo drastyczności zawartych w fabularnej warstwie sztuki, dzięki poetyckiemu językowi, jakim posłużył się autor, tekst przypomina biblijną przypowieść o kondycji człowieka i naturze Boga. Siłą sztuki jest jej wielowymiarowość, niezwykła poetyckość oraz precyzyjna konstrukcja, pozwalająca utrzymać napięcie od początku do końca.

Spektakl otrzymał nagrodę Srebrnego Remi w kategorii Dramat podczas 48. edycji Worldfest w Houston w Teksasie, a tekst otrzymał prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2009 r. 

Spektakl powstał w ramach cyklu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie pod nazwą TEATROTEKA, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Bieliński
Zdjęcia: Arek Tomiak P.S.C.
Kierownictwo produkcji
: Paweł Mantorski,
Dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Elżbieta Radke
Muzyka: Tomasz Łuc
Montaż:Jakub Motylewski
Produkcja: WFDiF, 2014

Obsada: Eryk Lubos (Jakub), Henryk Talar (Stary), Sławomira Łozińska (Mama), Krzysztof Stroiński (Ojciec), Anna Terpiłowska (Psycholog), Andrzej Blumenfeld (Naczelnik więzienia), Krzysztof Plewako-Szczerbiński (Mężczyzna)

czas 73 min