Teatr Telewizji TVP

Chłopiec malowany

Dramat Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztuka otrzymała nagrodę im. Stanisława Bieniasza za najlepszy tekst dramatyczny XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu w 2011 roku.

Autor podejmuje próbę obalenia mitu żołnierza, jako chłopca malowanego, przedstawiając przejmującą i tragiczną historię matki, która dowiaduje się o śmierci ukochanego dziecka – żołnierza poległego w czasie pełnienia zagranicznej misji wojskowej. Nie jest to jednak dramat realistyczny. Jak pisał Jacek Sieradzki: „Zagęszczenie groteskowych wydarzeń, z których składa się akcja sztuki, jest tak duże, że przeczy regułom prawdopodobieństwa”.

Realistyczna jest sytuacja wyjściowa: do mieszkania samotnej kobiety, której syn – żołnierz zawodowy przebywa na zagranicznej misji, przychodzi dwóch młodych oficerów mających za zadanie powiadomienie jej o śmierci syna na polu chwały. Oczekująca od miesięcy (może lat?) powrotu syna kochająca matka robi wszystko, aby uniemożliwić im przekazanie wiadomości, której się spodziewa, a której nie chce usłyszeć. Kiedy już wszelkie naturalne sposoby niedopuszczenia do przekazania tragicznej nowiny zostaną wyczerpane, zrozpaczona kobieta zabija jednego z żołnierzy.

Realistyczna z pozoru sztuka, poprzez elementy czarnej groteski, przechodzi w końcu w dramat poetycki pozwalający matce w finale toczyć rozmowę z duchem zmarłego syna.

Autor: Piotr Rowicki
Reżyseria:
Piotr Ratajczak
Zdjęcia:
Łukasz Gutt
Scenografia:
Matylda Kotlińska
Kostiumy:
Grupa Mixer

Obsada: Beata Zygarlicka (Matka), Michał Kaleta (Żołnierz 1), Michał Napiątek (Żołnierz 2), Dobromir Dymecki (Syn)