Teatr Telewizji TVP

Msza za miasto Arras

Monodram Janusza Gajosa na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego. Spektakl miał premierę na scenie Teatru Narodowego w Warszawie 21 maja 2015 roku.

Spektakl jest sceniczną adaptacją głośnej powieści Andrzeja Szczypiorskiego, której narratorem jest świadek pogromu Żydów w średniowiecznym mieście Arras. Jego opowieść służy refleksji o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu. To również historia o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności, różnych wymiarach wolności i o jej braku. Prawda o człowieku także naszych czasów w przejmującej kreacji Janusza Gajosa.

Po premierze teatralnej Jan Bończa-Szabłowski pisał: „W monodramie »Msza za miasto Arras« odbijają się jak w lustrze upiory naszej współczesności. (…) Gajos przekonuje, że totalitaryzm, niezależnie od głoszonych haseł i metod, pozostaje ustrojem destrukcyjnym zarówno dla buntowników, jak i wyznawców. I że świat stale przechodzi lekcje barbarzyństwa i rozczarowań, które nielicznym pozostawiają wiarę i nadzieję, a większości pustkę. Ten głos »jedynego sprawiedliwego« jest przejmująco aktualny także dziś.”

Transmisję poprzedzi krótkie wprowadzenie w temat spektaklu. Kilka minut po transmisji zapraszamy zaś na rozmowę Łukasza Drewniaka z Januszem Gajosem.

Autor: Andrzej Szczypiorski
Adaptacja sceniczna:
Igor Sawin
Współpraca:
Piotr Cieplak, Paweł Czepułkowski
Aranżacja przestrzeni, kostium:
Dorota Roqueplo

Występuje:
Janusz Gajos