Teatr Telewizji TVP

Trash Story

Sztuka Magdaleny Fertacz w reżyserii Marty Miłoszewskiej. Spektakl z 2015 roku zrealizowany w ramach projektu Teatroteka w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

„Trash Story albo sztuka (nie)pamięci” to rzecz o niemożności zapomnienia, o pamięci, z którą trudno jest się rozliczyć. Jedną z inspiracji Magdy Fertacz do napisania sztuki był tom reportaży Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”, a konkretnie reportaż o zbiorowym samobójstwie niemieckich kobiet w 1945 roku popełnionym na wieść o zbliżającym się froncie rosyjskim.

Ekranizacja „Trash Story” to horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. W niewielkiej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych stoi stary poniemiecki dom. Spotkają się w nim Matka, Wdowa, Syn i duch niemieckiej dziewczynki, która wraz z rodziną mieszkała w tym domu i w nim zginęła pod koniec wojny. Ich spotkanie to opowieść stworzona z pojedynczych losów, listów, świadectw.

W odwiedziny do matki i szwagierki – wdowy przyjeżdża Syn, który odmawia służenia w wojsku. Jego starszy brat zawodowy żołnierz, uczestnik polskiej misji wojskowej w Afganistanie, zaginął przed kilkoma laty w niejasnych okolicznościach. Mimo tragedii rodzina co roku obchodzi jego urodziny. Nie jest to jednak zwykła uroczystość urodzinowa, to raczej obrzęd zmierzający do sprowadzenia ducha zmarłego, którego okoliczności śmierci pozostają nieznane. Do czasu.

Na tragiczną historię mieszkańców domu z czasów wojny nakłada się tragedia ludzi dzisiaj go zamieszkujących. Spektakl zrealizowany w konwencji horroru i wizualnego symbolizmu.

Sztuka otrzymała Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2008 roku, została przetłumaczona na kilkanaście języków. W swym werdykcie jurorzy gdyńskiego konkursu napisali: „Autorka umiejętnie splata kilka tematów i planów, skłania do pytań o ciągłość doświadczenia historycznego i do podjęcia próby uporządkowania zbiorowej pamięci. Jej sztuka prowokuje do przemyśleń i przewartościowań”.

Spektakl zrealizowano w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod nazwą Teatroteka.

Autor: Magdalena Fertacz
Reżyseria:
Marta Miłoszewska
Zdjęcia:
Jolanta Dylewska
Scenografia i kostiumy:
Ewa Kochańska
Muzyka:
Bartosz Chajdecki

Obsada: Aleksandra Justa (Matka), Izabela Kuna (Wdowa), Eryk Kulm (Syn), Piotr Ligienza (Brat), Marta Subda (Ursulka), Kamila Worobiej (Ursulka; tylko głos), Piotr Fronczewski (Ojciec, tylko głos).

Najbliższy spektakl: TVP2, 31.01.2016, godz. 23.05 – PREMIERA