Teatr Telewizji TVP

Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, reż. P. Tomaszuk

Wielkanocne misterium Mikołaja z Wilkowiecka. Transmisja spektaklu Teatru Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka w ramach Festiwalu Gorzkie Żale w Warszawie.

„Historyja..." to wielkanocne misterium wydane w Krakowie około roku 1580–1582. W XX wieku sięgali do niego wybitni reżyserzy polskiego teatru m.in. Leon Schiller i Kazimierz Dejmek. Głośną inscenizację przygotował również w latach 90. Piotr Cieplak.

Twórca Teatru Wierszalin, Piotr Tomaszuk, zapowiada, że w jego wersji pasyjną historię opowie wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci. „Połączenie przeciwstawnych kategorii estetycznych – wzniosłego i banalnego, religijnej mistyki i rustykalnej prostoty – może stanowić dla widza pewne wyzwanie” – mówi Tomaszuk.

Teatr Wierszalin przedstawia historyczne dzieło, posługując się językiem teatru współczesnego. Dramat ten zostanie zrealizowany w poetyce „teatru śmierci”, zdefiniowanej przez Tadeusza Kantora. Odpowiednikiem reżysera – średniowiecznego „magistra ludens”– staje się Nauczyciel, który wystawia misterium śmierci i zmartwychwstania z pomocą ludzkich figur przypominających szopkowe panopticum. Stają przed nami Strażak, Wdowa, Dziewczyna z walizką, Uciekinier, Urzędnik, Ewanjelista.

Oprócz podstawowego źródła literackiego w realizacji spektaklu zostaną wykorzystane mało znane staropolskie pieśni wielkanocne i lamenty, opracowane przez Jacka Hałasa – instrumentalistę i wykonawcę muzyki ludowej. Scenograf – Mateusz Kasprzak, tworząc scenografię spektaklu wykorzystał fragmenty malarstwa średniowiecznego i renesansowego autorstwa Giotta, Duccia oraz Hansa Memlinga.

Premiera przedstawienia, która odbędzie się gościnnie na scenie Teatru Studio w Warszawie, będzie też elementem obchodów 25-lecia istnienia Teatru Wierszalin.

Autor: Mikołaj z Wilkowiecka
Scenariusz i reżyseria:
Piotr Tomaszuk
Muzyka:
Jacek Hałas
Scenografia:
Mateusz Kasprzak
Współpraca reżyserska:
Rafał Gąsowski

Obsada
: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Krzyżewski, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski oraz Piotr Tomaszuk jako Ewanjelista