Teatr Telewizji TVP

Koronacja

Sztuka Marka Modzelewskiego w reżyserii Sebastiana Chondrokostasa. Spektakl z 2015 roku zrealizowany w ramach projektu Teatroteka w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

Bohater (Maciek) przywołuje w swojej pamięci, niczym w fotoplastikonie, najważniejsze zdarzenia i osoby ze swojego życia. Ich obraz jest jego subiektywną, mocno zabarwioną emocjonalnie wizją, więc wszystko wyświetla mu się w krzywym zwierciadle jak we śnie. Nawet on sam widzi siebie w dwóch osobach – nieustannie chodzi za nim jego wyobrażone alter ego, czyli Maciek Silny, będący dla Maćka Słabego zwariowanym trenerem charakteru, asertywności i męskości. To swoisty diabelski Anioł Stróż vel Król Życia, który nie spocznie dopóki nie spełni swojej misji.

Kolejno pojawiające się postacie – Żona, Matka, Ojciec, Siostra, Kumpel z dzieciństwa są źródłem opresji psychicznej, z jaką Bohater zmaga się od dzieciństwa. Z biegiem czasu jednak coraz intensywniej rodzi się w nim potrzeba buntu. Im bardziej jednak próbuje stawiać opór, tym otoczenie reaguje wzmożoną drapieżnością. Maciek musi radzić sobie z piętrzącymi się komplikacjami i koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Stres narasta. Ratunkiem wydaje się być ucieczka do wymarzonej i wyidealizowanej Kochanki...

Tymczasem zaklęty krąg sennej rzeczywistości zacieśnia się z każdą chwilą. Niewinna groteska przeistacza się w szaloną makabreskę, a Bohater przechodząc kolejne etapy życiowej rozgrywki staje przed największym wyzwaniem – rundą finałową z Ojcem...

Autor: Marek Modzelewski
Reżyseria:
Sebastian Chondrokostas
Zdjęcia:
Petro Aleksowski P.S.C.
Scenografia i kostiumy:
Urszula Bartos-Gęsikowska
Muzyka:
Paweł Stankiewicz

Obsada
: Piotr Ligienza (Maciek), Marcin Bosak (Król), Irena Sierakowska (Kobieta), Agata Wątróbska (Żona), Magdalena Kuta (Matka), Tomasz Sapryk (Ojciec), Aleksandra Bożek (Bogna), Anna Chodakowska (Pacjentka), Sebastian Stankiewicz (Kumpel)

czas: 61 min.

Najbliższy spektakl: 24.04.2016, TVP2, godz. 23.25