Teatr Telewizji TVP

Król Edyp, reż. G. Holoubek

Klasyczna tragedia Sofoklesa w reżyserii Gustawa Holoubka. Spektakl miał premierę w marcu 2004 roku w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Premiera telewizyjna odbyła się w grudniu 2005 roku.

Jeden z najważniejszych dramatów w dziejach ludzkości, tym razem w nowym przekładzie, wyreżyserowany przez Gustawa Holoubka w warszawskim Teatrze Ateneum z okazji jubileuszu 75-lecia powstania tej sceny.

Na Teby spada fala nieszczęść, ludność dziesiątkuje zaraza. Edyp od wielu lat zasiada na tronie, zostawszy władcą w wyniku małżeństwa z Jokastą, wdową po Lajosie. Przejęty losem państwa wysyła do wyroczni delfickiej Kreona, brata swej żony. Wyrocznia oznajmia, iż miasto zostało okrutnie ukarane, ponieważ nadal przebywa w nim morderca Lajosa.

Edyp przysięga współobywatelom, że odnajdzie zbrodniarza. Nie wie, że tym samym wydaje wyrok na siebie. Nawet nie przeczuwa, że Jokasta jest jego matką. Z pełną determinacją dąży do odkrycia prawdy, choć przestrzega go przed tym ślepy prorok Tyrezjasz. Kolejno ujawniane fakty z przeszłości odsłaniają stopniowo bezmiar jego winy. Wszystko, cokolwiek mówi i robi, zaczyna obracać się przeciwko niemu. Jednak Edyp jest gotów ponieść odpowiedzialność za swe czyny, choć zło popełnił nieświadomie, krocząc drogą, którą wyznaczył mu Los.

Opowieść o ludzkich namiętnościach, żądzy władzy, o człowieku złamanym przez los została zrealizowana w nowoczesnych, umownych dekoracjach.

Autor: Sofokles
Przekład:
Marcin Sosnowski
Reżyseria:
Gustaw Holoubek
Zdjęcia:
Jan Holoubek
Scenografia:
Marcin Stajewski
Kostiumy:
Irena Biegańska
Muzyka:
Wojciech Borkowski

Obsada
: Piotr Fronczewski (Król Edyp), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Jokasta), Jerzy Trela (Kreon), Krzysztof Gosztyła (Tyrezjasz), Jerzy Kamas (Kapłan), Jan Kociniak (Posłaniec z Koryntu), Marian Kociniak (Sługa), Grzegorz Damięcki (Eon), Tadeusz Borowski (Szef Policji) oraz Gustaw Holoubek (recytacja)

Najbliższy spektakl: TVP Kultura, 17.05. 2016, godz. 20.20