Teatr Telewizji TVP

Narodziny Fryderyka Demuth

Studio Teatralne Dwójki przedstawia autorski spektakl Macieja Wojtyszki. Przedstawienie z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Maciej Wojtyszko, autor cenionych sztuk teatralnych opartych na biografiach wybitnych postaci historycznych, w „Narodzinach Fryderyka Demuth” pokazuje frapujący i mało znany przypadek z biografii Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Sztuka opowiada o okresie, w którym Marks z rodziną przenosi się do Londynu i przy pomocy Engelsa zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Przy okazji na jaw wychodzi pewien starannie ukrywany sekret...

Przedstawienie spotkało się z uznaniem zarówno publiczności jak i krytyków. Zostało zaproszone do udziału w Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Karolina Kamińska za rolę w tym spektaklu otrzymała Nagrodę im. Jana Świderskiego przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, a Dominika Bednarczyk wyróżnienie aktorskie na XV Jubileuszowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu.

Łukasz Maciejewski o „Narodzinach…” pisał tak: „Maciej Wojtyszko z ucukrowanych biografii zawsze wyciąga szczyptę pieprzu. Prezentuje postaci z historycznego pomnika w wydaniu prywatnym, często bolesnym i ludzkim, przez to właśnie zrozumiałym. Interesuje go teatr konwersacyjny, oparty na psychologii, skupiony na aktorstwie”.

Autor i reżyseria
: Maciej Wojtyszko

Obsada
: Karolina Kamińska (Helena Demuth), Dominika Bednarczyk (Jenny von Westphalen), Marcin Sianko (Karol Marks), Grzegorz Mielczarek (Fryderyk Engels), Krzysztof Piątkowski (Wilhelm Liebknecht)