Teatr Telewizji TVP

Ich czworo, reż. M. Wrona, 22 stycznia, godz. 20.25

Sztuka Gabrieli Zapolskiej w wersji Marcina Wrony. Spektakl z 2015 roku.

Po niemal 40-letniej przerwie od ostatniej realizacji w Teatrze Telewizji, tej – jak pisała sama autorka – „tragedii ludzi głupich w III aktach”, warto przypomnieć zabawny i jednocześnie straszny obraz relacji międzyludzkich pewnej rodziny. Gabriela Zapolska przyglądała się wnikliwe społeczeństwu jej czasów. W komediowy sposób obnażała ukryte pod fasadą dobrego obyczaju, prawdziwe intencje i charaktery opisywanych przez nią bohaterów. Jak udowodniają ostatnie realizacje, choćby „Moralności Pani Dulskiej”, czy też „Ich czworo”, wystawianych w kilku teatrach w Polsce, tematyka poruszana w klasycznych już tekstach Zapolskiej jest aktualna, a opisane tam sytuacje wciąż uczą i bawią.

Marcin Wrona tak mówił o swoim spektaklu: – W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który w potrzebuje małych korekt, w większości scen – drobnych i precyzyjnych skrótów. Czas akcji Ich czworo to okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które to u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności Świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. – pomieszany ze światem niczym z Opowieści Wigilijnej Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass – rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (wykonanych przez stałych współpracowników sprawdzonych z poprzednich realizacji Teatru TV). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen. Pomysłem obsadowym jest, by powierzyć role aktorom z potencjałem komediowym, osobowościom naszych scen, z wybitnym warsztatem.

Autor:
Gabriela Zapolska
Reżyseria i adaptacja:
Marcin Wrona
Zdjęcia:
Marcin Koszałka
Scenografia:
Anna Wunderlich, Agata Przybył
Kostiumy:
Aleksandra Staszko
Montaż:
Beata Barciś
Opracowanie muzyczne:
Joanna Fidos
Dźwięk:
Wacław Pilkowski, Marcin Kijo

Obsada: Małgorzata Kożuchowska (Żona), Artur Żmijewski (Mąż), Agata Buzek (Panna Mania), Mariusz Ostrowski (Fedycki), Maja Ostaszewska (Wdowa), Aniela Łoniewska (Lila)