Teatr Telewizji TVP

Przypadek Klary, 20 lutego, godz. 20.20

Sztuka niemieckiej dramatopisarki Dei Loher w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Rejestracja przedstawienia sztuki Dei Loher z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jest to multimedialny spektakl z Kingą Preis w roli tytułowej i grupą hiphopową Grammatik na żywo.

Główna bohaterka Klara z rosnącym zdumieniem obserwuje swoją absolutną niekompatybilność z resztą świata. Jakby zatrzymała się przed tym etapem ewolucji, który przystosował nas do kłamstwa, udawania i do międzyludzkich gier. Obojętna dla niej z pozoru utrata pracy, polegającej na pisaniu instrukcji obsługi sprzętu AGD, staje się początkiem dramatycznych perypetii. Dea Loher napisała gorzką przypowieść o pokoleniu trzydziestolatków, którzy wolą nie wiedzieć, że świat jest bardziej złożony, niż pokazuje to telewizja.

Dea Loher (rocznik 1964) studiowała filozofię i germanistykę w Monachium, mieszka w Berlinie. Jest najbardziej znaną dramatopisarką niemiecką, laureatką wielu prestiżowych nagród. Napisana w 2000 roku sztuka „Klaras Verhaltnisse” ukazała się w polskim tłumaczeniu Jacka St. Burasa pod tytułem „Przypadek Klary”. W Polsce spektakl wystawili: Bogdan Tosza w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Klara – Violetta Smolińska) i Paweł Miśkiewicz we wrocławskim Teatrze Polskim. Reżyser Krystian Lupa zatytułował sztukę „Stosunki Klary”; premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Rozmaitości, z Mają Ostaszewską w głównej roli.

Prapremiera „Przypadku Klary” odbyła się w sławnym Burgtheater w Wiedniu w 2000 roku.

Czas: 100'
Autor: Dea Loher
Przekład: Jacek Stanisław Buras
Reżyseria: Paweł Miśkiewicz
Animacja komputerowa: Andrzej Jarczewski, Marcin Karpiuk
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Grammatik (zespół)

Obsada: Kinga Preis (Klara), Ewa Skibińska (Irena), Bożena Baranowska (Elżbieta), Mariusz Kiljan (Tomasz), Igor Kujawski (Gotfryd), Wojciech Ziemiański (Georg), Nguyen-Van Thong (Chińczyk), Marian Czerski (Nieznajomy), Leszek Kaźmierczak (Muzyk), Łukasz Dynowski (Muzyk), Marcin Józwa (Muzyk), Krzysztof Figurski (Muzyk), Adam Buraczek, Czesława Dąbrowska, Mirosław Gołębiowski, Marek Kurc

PREMIERA w TVP Kultura 24 kwietnia 2007