Teatr Telewizji TVP

Czarnobyl – cztery dni w kwietniu, 30 kwietnia, godz. 20.35

Zainspirowany autentycznymi wydarzeniami scenariusz napisali Janusz Dymek, Sławomir Popowski i Igor Sawin. Spektakl w reżyserii Janusza Dymka miał premierę w kwietniu 2011 roku.

Rok 1986. Noc z 25 na 26 kwietnia. W elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie, kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa, dochodzi do eksplozji reaktora atomowego. Świat dowiaduje się o tym nie z radzieckich oficjalnych komunikatów, lecz dzięki urządzeniom pomiarowym, zainstalowanym w różnych częściach Europy, nad którymi przeszła radioaktywna chmura.

Akcja spektaklu obejmuje pierwsze cztery dni po katastrofie. W Polsce, władze komunistyczne stają przed dylematem: co zrobić? Jak się zachować w sytuacji kryzysowej, aby – z jednej strony – zapobiec możliwym, tragicznym skutkom skażenia promieniotwórczego, a z drugiej – nie narazić się Moskwie. Podjęta zostaje ważna decyzja, aby wszystkim dzieciom, jako najbardziej zagrożonym, podać preparat „płyn Lugola”, ale jednocześnie władze nie mają dość odwagi, aby odwołać pochód 1 Maja, czy też zrezygnować z udziału polskiej ekipy w prologu Wyścigu Pokoju, który w tym roku miał się rozpocząć w Kijowie. Na wszelki wypadek próbuje się więc manipulować informacją

Prawdziwym bohaterem spektaklu nie są tylko uczestnicy wydarzeń, służby państwowe, czy też zwykli ludzie narażeni na promieniowanie ani nawet sama awaria reaktora w Czarnobylu. Prawdziwym bohaterem tego spektaklu jest informacja, a właściwie jej brak.

Okazało się później, że to nie sam wybuch, ale brak natychmiastowej informacji i otwartej reakcji władz zagrożonych państw, zaważył na losach tysięcy ludzi. Niemożność dotarcia do władzy powodowała ogromny stres, a nawet rozpacz u profesjonalistów, znających prawdziwą skalę niebezpieczeństwa. Taką postacią jest profesor Zbigniew Jaworowski, pracujący w 1986 roku w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, który z przerażeniem dowiaduje się o stanie skażenia powietrza. Chcący zawiadomić władze o niebezpieczeństwie – profesor napotyka na mur nie do przebicia. Wychodzi wtedy na jaw, że przepływ informacji między naukowcami a władzami Polski właściwie nie istnieje. Reakcja władz jest znamienna – odsuwają od siebie niewygodną wiadomość, lekceważąc powagę sytuacji.

Innymi bohaterami spektaklu są dziennikarze: korespondenci PAP w Moskwie, oraz członkowie Biura Politycznego KC PZPR, wyznawcy zasady, która mówi, że krytykować można wszystko, z wyjątkiem Związku Radzieckiego. Ich decyzje zaważą na losie tysięcy ludzi…

Scenariusz: Janusz Dymek, Sławomir Popowski, Igor Sawin
Reżyseria: Janusz Dymek
Zdjęcia: Dariusz Jadach, Maciej Puczyński (zdjęcia secound unit)
Scenografia: Katarzyna Boczek
Kostiumy: Agnieszka Werner-Szyrle
Muzyka: Marcin Włodarczyk

Obsada aktorska: Zbigniew Zamachowski (Zbigniew Jaworowski), Anna Radwan (Żona profesora), Urszula Grabowska (Anka), Leszek Lichota (Adam), Cezary Morawski (Krzysztof), Marek Włodarczyk (Ryszard Szurkowski), Zbigniew Lesień (Przewodniczący PZKOL), Monika Krzywkowska (Asystentka Basia), Igor Sawin (Dyrektor CLOR), Stanisław Biczysko (Prezes PAA), Aleksander Mikołajczak (Sekretarz KC), Ryszard Radwański (Wicepremier), Michał Anioł (Generał Siwicki), Andrzej Konopka (Lebiedowski), Grzegorz Gierak (Docent), Andrzej Hausner (Technik), Sergiej Kriuczkow (Witia), Eugeniusz Malinowski (Sasza), Marta Juras (Dziewczyna w ciąży), Andrzej Musiał (Trener kolarzy USA), Andrzej Czernik (Działacz), Grzegorz Kulikowski (Działacz), Piotr Popowski (Zawodnik), Marcin Włodarczyk (Masażysta), Daniel Adamski (Lekarz kolarzy), Andrzej Oksza-Łapicki (Towarzysz), Stanisław Banasiuk (Towarzysz), Stefan Knothe (Sekretarz PAN), Ewa Kania (Lekarka), Izabela Dąbrowska (Ciężarna), Monika Kisła (Ciężarna), Marlena Bernaś (Ciężarna), Ewa Oksza-Łapicka (Pielęgniarka), Aleksander Chochłow (Pieskow), Winfried Bolenz (Herman), Filip Buhl (Piotrek), Magdalena Krok (Spikerka radziecka), Andrzej Pankowski (Dyżurny w Mikołajkach), Blanka Popowska (Sekretarka w KC), Julia Lewandowska (Sekretarka w Świerku), Józef Gnatowski (Lekarz w karetce)

PREMIERA 18.04.2011