Teatr Telewizji TVP

Krawiec Niteczka

TVP Kultura zaprasza najmłodszych widzów oraz ich rodziców na transmisję przedstawienia „Krawiec Niteczka” z Teatru Lalka w Warszawie.

Adaptacja baśni Kornela Makuszyńskiego jest piękną pochwałą tradycji lalkowego teatru i wyobraźni, którą ten rodzaj sztuki dla dzieci potrafi uruchomić. Historię tytułowego krawca z miasteczka Tajdarajda, pełną przygód i niebezpieczeństw, Jarosław Kilian opowiada stosując rozmaite środki: animowane lalki, teatr cieni, tzw. żywy plan aktorski, a także piosenki autorstwa Grzegorza Turnaua.

Wszystko to buduje aurę cudowności, którą stwarza nie tyle nowoczesna technika, co rzemiosło – praca ludzkich rąk, która poparta konkretnymi umiejętnościami i wiedzą, jest drogą do głębokiego doświadczania świata –  jak pisał jeden z recenzentów. Spektakl oferuje jednocześnie świetną zabawę. Dynamiczna akcja, humor, pobłażliwy komizm, wpadające w ucho piosenki oraz radosny pogląd na świat, odzwierciedlony w tekście utworu, zachwycają i bawią młodego widza, a dorosłym dodatkowo przynoszą wzruszenia, pozwalają na chwilę powrócić do najpiękniejszych chwil dzieciństwa. „Krawiec Niteczka” pobudza młodą wyobraźnię i pozwala na uczestnictwo w tworzeniu teatru na miarę dziecięcych snów.

Autor: Kornel Makuszyński
Adaptacja i reżyseria:
Jarosław Kilian
Scenografia:
Magdalena Gajewska
Muzyka:
Grzegorz Turnau

Wykonawcy
: Olga Ryl-Krystianowska, Grzegorz Feluś, Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Andrzej Perzyna oraz instrumentalista Bartosz Blachura