Teatr Telewizji TVP

Pomarańcze, 16 sierpnia, godz. 20.00

Przedstawienie Teatru Sensacji „Kobra” z 1973.

Piotr Lamastre odwiedza w więzieniu odbywającego karę za morderstwo Antonia Venaco. Podaje się za członka Towarzystwa Opieki nad Więźniami, jednak jego intencją nie jest wspomożenie duchowe skazańca. Przedstawia się więźniowi jako od dawna poszukiwany świadek, który mógłby dać mu alibi na czas popełnienia zbrodni. W zamian pragnie otrzymać od Venaco informacje o miejscu ukrycia łupu z napadu, jakiego dokonał razem z później zamordowanym wspólnikiem. Lamastre buduje swoją wiarygodność wobec Venaco udowadniając mu, że zna jego najskrytsze tajemnice związane z napadem i zbrodnią.

Przemożna chęć wyjścia na wolność zaczyna skłaniać więźnia do przyjęcia warunków Lamastre'a. Ten, czując, że zbliża się koniec całej intrygi, szykuje się do wyjazdu z Francji z narzeczoną Katarzyną. Okazuje się, że była ona wcześniej kochanką Venaco i jednocześnie potajemnie spotykała się z jego wspólnikiem. To ona jest źródłem wiedzy Lamastre'a o całej sprawie i to ona jest organizatorką przedsięwzięcia polegającego na wydobyciu od nieszczęsnego więźnia informacji, gdzie ukrył łup z ostatniego napadu.

Gdy nadchodzi upragniony dzień, kiedy to Venaco ma wyjawić swój sekret, Lamastre, ku swemu wielkiemu zaskoczeniu dowiaduje się, że ten uciekł z więzienia. Pomogła mu tajemnicza kobieta, która w przyniesionych pomarańczach przemyciła pewien specyfik, po którego zażyciu Venaco z objawami choroby został przetransportowany do szpitala. Jednak w czasie transportu zbiegł i wraz z nieznajomą zniknął. Lamastre z opisu rozpoznał w pomocnicy Venaco Katarzynę. Zrozumiał, że został przez nią oszukany i wykorzystany. Bojąc się jednak zemsty Venaco, składa przed komisarzem policji obciążające go, choć niezbyt prawdziwe zeznania. Pragnie skryć się przed gangsterem w więzieniu. Gdy jednak dowiaduje się, że Venaco wkrótce trafi z powrotem do więzienia, pragnie wycofać swe zeznania. Jednak inspektor nie zgadza się na to, czym doprowadza Lamastre'a do rozpaczy. Tymczasem Katarzyna z łupem Venaco i oszczędnościami Lamastre'a znika...

Autor: Jean Cosmos
Przekład: Henryka Bogusławska
Reżyseria: Romuald Szejd
Realizacja telewizyjna: Barbara Borys-Damięcka
Scenografia: Józef Napiórkowski

Obsada: Władysław Kowalski, Roman Wilhelmi, Jolanta Zykun, Henryk Machalica, Stefan Śródka, Stefan Friedmann

Teatr Sensacji Kobra, PREMIERA 15 lutego 1973