Teatr Telewizji TVP

Czwarty poziom, 30 sierpnia, godz. 20.00

Sztuka Waldemar Łysiak w reżyserii Tadeusz Kijański. Spektakl Teatru Sensacji „Kobra” z 1995 roku.

Waldemar Łysiak, z zawodu architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków, pierwsze sukcesy literackie zawdzięcza udziałom w konkursach. W 1974 roku nagrodzono jego słuchowisko „Człowiek w żelaznej masce”, dwa lata później – nowelę „Koziodój”. Debiutem wydawniczym Łysiaka była powieść „Kolebka” (1974), również kilkakrotnie nagradzana. Prawdziwą popularność zapewnił mu jednak dopiero tom esejów z podróży po Włoszech „Wyspy szczęśliwe” oraz zbiór „Francuska ścieżka”. Jeszcze większy rozgłos przyniosły pisarzowi cztery książki o Napoleonie i jego czasach: „Szuańska ballada”, „Empirowy pasjans”, „Cesarski poker” i „Szachista”. W dalszej twórczości „pierwszy polski napoleonista” objawił się czytelnikom jako autor bardzo wszechstronny, z równą swobodą poruszający się w tematyce historycznej, politycznej (także współczesnej), kulturoznawczej oraz sensacyjno-mafijnej (dowodem – superprzebój Teatru TV „Selekcja”).

Do tego ostatniego nurtu twórczości pisarza nawiązuje „Czwarty poziom”. Jego głównym bohaterem jest komisarz Randoni – najlepszy policjant Włoch. Otrzymuje on zadanie odnalezienia zabójców sędziów Falcone i Borselino. Nie tylko jednak nie wykonuje rozkazu, ale także odchodzi z policji, mafia bowiem zamordowała mu żonę i córkę oraz zagroziła uśmierceniem syna.

Po roku Randoni nieoczekiwanie zyskuje możliwość zemsty. Wewnętrzne porachunki popychają część bonzów Cosa Nostry do układu z byłym komisarzem: nazwiska morderców rodziny Randoniego w zamian za nazwiska dwóch informatorów policji. Komisarz przyjmuje propozycję. Rozpoczyna prywatne śledztwo, by zdobyć potrzebne mafii nazwiska. Sensacyjna akcja sztuki rozgrywa się na tle autentycznych wydarzeń we Włoszech w 1994 roku  – przygotowań do wyborów parlamentarnych, wyborów i zwycięstwa Forza Italia Silvio Berlusconiego.

Autor: Waldemar Łysiak
Scenografia: Janusz Kijański
Muzyka: Andrzej i Mikołaj Korzyńscy
Zdjęcia: Tomasz Wert

Obsada: Piotr Fronczewski (Randoni), Henryk Talar (Matta), Ewa Borowik (Ewelina), Jerzy Bończak (La Badia), Gustaw Holoubek (Rubio), Zbigniew Zapasiewicz (Minister), Marek Barbasiewicz (Scorza), Tomasz Łysiak (Tulio), Jacek Różański(Ksiądz), Paweł Nowisz (Prezes), Krzysztof Wróblewski (Czarczarinow) i inni,

czas: 94 min,