Teatr Telewizji TVP

Reytan. Druga strona drzwi

Dramat Jakuba Pączka i Piotra Derewendy to opowieść o siedmiu ostatnich latach życia Tadeusza Reytana: od chwili jego heroicznego protestu w trakcie Sejmu Rozbiorowego, do momentu, gdy w obłąkaniu popełnia samobójstwo w wieku zaledwie 38 lat.

Postać Tadeusza Reytana, mimo iż powszechnie znana jako symbol protestu (dzięki słynnemu dziełu Jana Matejki), tak naprawdę pozostaje owiana tajemnicą. Autorzy chcą przybliżyć się do losów tego bohatera, zmierzyć z jego legendą, przedstawić prawdziwe okoliczności i przebieg jego spektakularnego sprzeciwu. Opowiadają o dramacie człowieka próbującego powstrzymać lawinę historii, która w rezultacie zmiotła z map Europy cały jego kraj, a mieszkańców oddała w niewolę trzech sąsiednich mocarstw.

Reytan postawił na tej szali swój majątek, zdrowie, a ostatecznie także życie, które odebrał sobie w wieku zaledwie 38 lat. W ujęciu autorów główny bohater to uczciwy, honorowy człowiek postawiony w skrajnie trudnej sytuacji, zmuszony do podjęcia decyzji, które zaważą nie tylko na jego życiu, ale i na istnieniu całego narodu. W historii Reytana jak w soczewce skupia się skomplikowana i wielopoziomowa intryga, która doprowadziła najpierw do pierwszego, a w konsekwencji także i do kolejnych rozbiorów Polski.

Autorzy: Jakub Pączek, Piotr Derewenda
Reżyseria: Jakub Pączek
Zdjęcia: Jacek Kędzierski
Scenografia: Agnieszka Bąk
Kostiumy: Katarzyna Nesteruk
Montaż: Paweł Laskowski

Obsada: Mirosław Haniszewski (Tadeusz Reytan), Grzegorz Mikołajczyk (Samuel Korsak), Wojciech Czerwiński (Stanisław Bohuszewicz), Sambor Czarnota (Otto Magnus von Stackelberg), Paweł Deląg (Stanisław August Poniatowski), Cezary Kosiński (Adam Poniński), Agnieszka Podsiadlik (Marianna Reytan), Antoni Ostrouch (Ksiądz), Andrzej Mastalerz (Franciszek Ryx), Rafał Jędrzejczyk (Stanisław Łętowski), Magdalena Woleńska (Izabela, ukochana Reytana ) i inni.

Czas 80 min