Teatr Telewizji TVP

Wyzwolenie, reż. M. Prus, 15 stycznia, godz. 20.20

Spektakl z Piotrem Adamczykiem w roli Konrada wyreżyserował znawca twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Maciej Prus. Przedstawienie z 2007 roku.

Współczesna inscenizacja dzieła z wielkiego repertuaru narodowego – pomijająca to, co dla dzisiejszego widza stało się już odległe, a eksponująca znaczenia i ciągłą żywotność tekstu. Ascetyczna forma telewizyjnego spektaklu podkreśla jeszcze gorzki porządek interpretacyjny dramatu Wyspiańskiego. „Wyzwolenie” w reżyserii Macieja Prusa to bolesne rozliczenie ze współczesną Polską i wadami narodowymi Polaków, zrealizowane przez twórców spektaklu wedle wysokich wymagań narzuconych przez autora. Toczy się tu dyskusja o sztuce i sytuacji politycznej kraju.

Najnowszą premierą „Wyzwolenia” Teatr Telewizji wpisał się w Rok Wyspiańskiego 2007. Wcześniejsze było „Wyzwolenie” w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, zarejestrowane w 1979 roku, pokazane w realizacji tv Agnieszki Holland i Laco Adamika w Teatrze TV w styczniu 1980 roku.

POKAZ PRZEDPREMIEROWY W TEATRZE NARODOWYM

Piotr Adamczyk (gra Konrada): „Wielokrotnie zadawałem sobie pytanie, kim jest dzisiejszy Konrad. Kiedy spotkałem Jerzego Trelę, pamiętnego Konrada ze spektaklu Konrada Swinarskiego, podzieliłem się swoimi wątpliwościami. (…) Kiedy zacząłem coraz dogłębniej wczytywać się w tekst Wyspiańskiego, coraz bardziej dostrzegałem jego ponadczasowość. Miałem w końcu wrażenie, że Wyspiański mówi o Polsce i Polakach to, co sam chciałbym powiedzieć. Tylko nie potrafiłbym tego wyrazić tak pięknie jak on. Cieszę się, że dane mi było spotkać na planie dwóch niegdysiejszych Konradów – Jerzego Trelę i Henryka Talara, a także swoich wspaniałych profesorów: Maję Komorowską i Gustawa Holoubka”.

Henryk Talar (gra Prezesa): „Do tego utworu mam szczególny stosunek, bo postać Konrada jak żadna inna towarzyszy mi przez lata. »Zróbmy coś, co by od nas zależało, skoro dzieje się tak wiele, co nie zależy od nikogo« – te słowa Konrada z »Wyzwolenia«, którego w 1970 r. grałem w teatrze w Kaliszu, stały się właściwie mottem mojego życia. Kiedy Maciej Prus zaproponował mi wtedy postać Konrada, byłem świeżo po szkole. Niewiele wiedziałem o życiu i aktorstwie. Poszukiwałem swojego miejsca, swojej drogi. Nie chciałem rezygnować z marzeń. Marzenia mają to do siebie, że kiedy uda się je zrealizować, nasze życie staje się pełniejsze. Teraz grając niewielką postać Prezesa, z ogromną radością spotkałem się z Jerzym Trelą, niegdysiejszym Konradem Swinarskiego i z uznaniem przyglądałem się grze Piotra Adamczyka. Patrzyłem, jak fantastycznie zmaga się z tą postacią, jak pięknie zderza ją z własnymi emocjami, marzeniami”.

Jerzy Trela (gra Reżysera): „Uczestnicząc w przygotowaniach do tego spektaklu, wracałem myślą do »Wyzwolenia« w reżyserii Konrada Swinarskiego, które miało premierę w połowie lat 70. i utrzymywało się w Starym Teatrze ponad dziesięć sezonów. Przechodziliśmy z tym spektaklem przez różne etapy historii i okazywało się, że zawsze był na czasie. Teraz, po latach udział w przedstawieniu Macieja Prusa jest dla mnie wzruszającym przeżyciem. Patrzyłem na Piotra Adamczyka, który jak ja przed laty mierzył się z rolą Konrada. Patrzyłem z podziwem, jak wypowiadane słowa przenosi na siebie, na czas, w którym żyje. Przypomniałem sobie, jak niegdyś w teatrze w Kaliszu, również w reżyserii Macieja Prusa, zmagał się z tą postacią mój kolega z roku Henryk Talar, dziś grający postać Prezesa. Wzruszające było spotkanie z Gustawem Holoubkiem, który rolą w pamiętnych »Dziadach« Kazimierza Dejmka udowodnił, że teatr romantyczny zawsze nosił w sobie”. (Jan Bończa-Szabłowski, „Spotkanie trzech Konradów”, Rzeczpospolita nr 251 z 26 października 2007)

Czas: 80 min
Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Maciej Prus
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
Zdjęcia: Jan Holoubek

Obsada: Piotr Adamczyk (Konrad), Jerzy Trela (Reżyser), Maja Komorowska (Muza), Mariusz Bonaszewski (Geniusz), Gustaw Holoubek (Stary Aktor ), Henryk Talar (Prezes), Olgierd Łukaszewicz (Samotnik), Maciej Kozłowski (Prymas), Ireneusz Czop (Hołysz), Grzegorz Małecki (Karmazyn), Maciej Marczewski (Przewodnik), Jakub Snochowski (Kaznodzieja), Paweł Paprocki (Mówca)

Czas: 80 min

PREMIERA 26 listopada 2007