Teatr Telewizji TVP

Wesele, reż. W. Kostrzewski, 28 stycznia, godz. 21.00 – PREMIERA

Wielki dramat Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Premiera 21 stycznia 2019 roku.

„Wesele” jest opowieścią o społeczeństwie, narodzie, o zbiorowości. Dziś, sto lat po odzyskaniu niepodległości, wszystkie społeczne debaty krążą wciąż wokół polskiej religijności, mitów i walk narodowo-wyzwoleńczych, niepodległości, polskiej rodziny, sztuki i zróżnicowanego, skonfliktowanego społeczeństwa. Stanisław Wyspiański w swoim dramacie profetycznie zrobił miejsce na to, co gorzkie, trudne i wzniosłe w polskiej historii. W zapisie polskich traum z roku 1900 znalazło się miejsce także i na te, które dopiero miały nadejść. 

Wawrzyniec Kostrzewski realizuje spektakl opierając się na teatralnej umowności, uruchamiając wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie, plastyczny skrót, symbol, skupiając się na aktorze i słowie. Struktura dramatu Wyspiańskiego wręcz nakazuje poruszać się między czasami, znaczeniami i przestrzeniami. To jedna z zachęt do odważniejszego otwarcia się na symbolizm i do przeprowadzenia głębszej analizy pod kątem współczesności. 

Autor: Stanisław Wyspiański 
Scenariusz i reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski 
Zdjęcia: Adam Bajerski 
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Nesteruk
II scenograf: Małgorzata Chachaj
II kostiumograf: Agnieszka Mazur
Asystent scenografa: Joanna Zaorska
Rekwizytor: Paweł Baryła
Choreografia: Jarosław Staniek 
Muzyka: Barbara Derlak, Tomasz Waldowski, Piotr Łabonarski 
Opracowanie muzyczne: Joanna Badełek
Montaż: Jakub Motylewski PSM 

Obsada: Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Diana Zamoyska, Piotr Ligenza, Piotr Adamczyk, Tomasz Schuchard, Michał Czernecki, Agnieszka Suchora, Ewa Konstancja Bułhak, Olga Sarzyńska, Jerzy Schejbal oraz Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski, Przemysław Stippa, Przemysław Bluszcz, Adam Ferency, Piotr Cyrwus, Mariusz Bonaszewski, Marian Opania, Tomasz Sapryk i inni