Teatr Telewizji TVP

Posprzątane, 21 stycznia, godz. 21.00

Sztuka amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

„Posprzątane” autorstwa amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl to sztuka, która opowiada o życiu i śmierci; miłości i chorobie, przeznaczeniu, a przede wszystkim o głębokiej, pierwotnej więzi między kobietami. Lane jest spełnioną kobietą sukcesu, szanowaną lekarką w prestiżowym szpitalu, która z uwagi na ważną pracę ma przesadnie rozbuchane ego. O małżeństwo przestała dbać już jakiś czas temu, ponieważ nie czuje żadnego niepokoju o męża. Zatrudnia Matildę, emigrantkę z Brazylii, która nienawidzi sprzątać i dlatego udaje depresję. Jedyne, co uwielbia to opowiadać dowcipy, gdyż według niej dobry dowcip oczyszcza duszę.

Dopełnieniem tego trio jest siostra Lane, Virginia, która wręcz obsesyjnie uwielbia sprzątać i utrzymywać porządek w domu. Dlatego też zawiera pewien układ z Matilde pod nieobecność jej siostry Lane będzie sprzątała i dbała o garderobę. Cała sprawa komplikuje się, kiedy w zawiłą sytuację trzech kobiet wstępuje czwarta: kochanka męża Lane – Ana.

Dla każdej z kobiet sprzątanie oznacza coś innego. Wymyślony przez Ruhl – rządzący się swoimi regułami – magiczny, chwilami surrealny świat jest świetnym materiałem do realizacji spektaklu telewizyjnego, a doborowa obsada gwarantuje stworzenie niezapomnianych kreacji aktorskich.

Mówi Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu: – „Posprzątane” jest tekstem, który próbuje oswoić i przepracować stratę. Matilde – główna bohaterka próbuje uporać się ze śmiercią rodziców w swoisty sposób. Przeżywa ją na nowo opiekując się chorą na raka Aną, daje jej wszystko to czego nie zdążyła lub nie umiała dać swojej niedawno zmarłej matce. Opieka nad Aną to dla Matilde, próba zmierzenia się ze wspomnieniami o utraconej matce. Spektakl w dużej mierze jest fantazją Matyldy, rozgrywa sie także, a może przede wszystkim w jej wyobraźni.

Sarah Ruhl (ur.1974 r.) jest autorką kilkunastu sztuk, zaliczanych przez krytyków do nurtu magicznego realizmu. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Pulitzera: za „Posprzątane” (2005 r.) i za „In the Next Room” (2010 r.).

Autor: Sarah Ruhl
Przekład:
Małgorzata Semil
Reżyseria:
Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Zdjęcia:
Jan Holoubek
Scenografia:
Agnieszka Zawadowska, Krzysztof Benedek
Kostiumy:
Izabela Stronias

Obsada
: Agata Kulesza (Lane), Dominika Kluźniak (Matilde), Aleksandra Konieczna (Virginia), Wiktoria Gorodeckaja (Ana), Piotr Adamczyk (Charles)

ZOBACZ RELACJĘ Z PLANU