Teatr Telewizji TVP

Wieczernik, reż. K. Tchórzewski

Dramat poetycki Ernesta Brylla w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Sztuka nawiązuje do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych. Współczesna inscenizacja sprawia, że historię Zmartwychwstania Pańskiego oglądamy niczym pasjonujący thriller w najlepszym tego słowa znaczeniu. W Wieczerniku odbyła się pożegnalna, Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami. Działo się to w czwartek, w przeddzień śmierci Jezusa na krzyżu. W tym samym miejscu, po ukrzyżowaniu Mistrza jego uczniowie raz jeszcze spotkali się, by wspólnie przeżywać te wyjątkowo bolesne dla nich chwile, pełne smutku, rezygnacji i zwątpienia, a także strachu przed szykanami. Atmosferę napięcia i niepokoju przerwała niespodziewana wiadomość o zniknięciu ciała Jezusa z grobu. W miejsce niezliczonych teorii na temat przyczyn tego zniknięcia zaczęło pojawiać się radosne przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenie mistycznej obecności mistrza. 


Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec faktu ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie, ponieważ w postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. Wieczernik jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości. 

Autor: Ernest Bryll 
Scenariusz: Ernest Bryll i Krzysztof Tchórzewski 
Reżyseria: Krzysztof Tchórzewski 
Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska 
Zdjęcia: Jarosław Żamojda 

Obsada: Ewa Dałkowska (Maria Magdalena), Radosław Pazura (Tomasz), Marcin Kwaśny (Piotr), Kamil Studnicki (Jan), Jan Marczewski (Uczeń I), Ryszard Jabłoński (Uczeń II), Ksawery Szlenkier (Nieznajomy)