Teatr Telewizji TVP

Wujaszek Wania, reż. K. Kutz

Dramat Antoniego Czechowa w reżyserii Kazimierza Kutza. Spektakl z 1994 roku.

Dramat wydany w 1897 roku, w rok później był już grany „w całej Rosji”. Autor określił sztukę jako „sceny z życia ziemian”. Antoni Czechow (1860-1904), nazywany twórcą realizmu spraw najprostszych, umieścił swoich bohaterów w bardzo konkretnej rzeczywistości, rosyjskiej prowincji ubiegłego stulecia – z charakterystyczną dla niej rodzajowością społeczną i psychologiczną.

Ale w wizji Czechowa zawiera się także obraz świata, który ulega zniszczeniu, w całej swojej substancji materialnej i duchowej. Usychają lasy i pustoszeje ziemia, idą w ruinę majątki. Ludzie czują wokół siebie coraz większą pustkę. Próbują ją wypełnić, ale ponoszą klęskę. Wszystko, co przydarza się bohaterom Czechowa, układa się w „model życia daremnego” – poświęcenie jest daremne, lata harówki stracone, miłość niemożliwa...

W starym dworze, gdzie mieszka pani Wojnicka, jej syn Iwan i jego siostrzenica Sonia, życie biegnie utartymi koleinami. Wujaszek Wania i Sonia ciężko pracują na utrzymanie majątku, wysyłając pieniądze właścicielowi dóbr, profesorowi Sieriebriakowowi, ojcu dziewczyny. Spokój i ład domu Wojnickich burzy przyjazd profesora wraz z młodą, piękną żoną Heleną, którą poślubił po śmierci matki Soni. Wujaszek Wania zakochuje się w niej, choć wie, że jest to miłość beznadziejna. Zaczyna też rozumieć, że człowiek, któremu służył wiernie przez całe swoje życie, jest osobnikiem małego formatu, pretensjonalnym i zarozumiałym. Próbuje zdobyć się na gest dramatyczny, lecz to w niczym nie zmienia biegu wydarzeń.

Krakowska inscenizacja Kazimierza Kutza na pierwszy plan wydobywa z dramatu Czechowa motywy miłości niespełnionej, rozmijania się uczuć, niemożności porozumienia się, bycia szczęśliwym. Wszystko wtapia się w klimat codzienności, równie tragicznej co śmiesznej, tak jak życie. Spektakl został zrealizowany w naturalnych wnętrzach dworku Matejki.

Autor: Antoni Czechow
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz
Realizacja TV:
Stanisław Zajączkowski
Scenografia:
Tadeusz Smolicki
Kostiumy:
Anna Smolińska
Muzyka:
Joanna Wnuk-Nazarowa
Zdjęcia:
Roman Piotrowski, Andrzej Prynda

Obsada:
Jerzy Bińczycki (Sieriebriakow), Aldona Grochal (Helena), Dorota Segda (Sonia), Halina Gryglaszewska (Maria Wojnicka), Izabela Olszewska (Niania), Jan Frycz (Astrow), Leszek Piskorz (Tielegin), Roman Gancarczyk (Wujaszek Wania- Iwan Wojnicki), Piotr Cyrwus (Parobek),

czas:
108 min

Najbliższy spektakl: 15.03.2015, TVP Kultura, 18.10