Teatr Telewizji TVP

Volpone albo lis

Komedia Bena Jonsona w reżyserii Grzegorza Warchoła. Spektakl z 2006 roku.

To pierwsza realizacja telewizyjna tej wybitnej komedii Bena Jonsona powstałej w 1606 roku. Opracowania tekstu pod kątem wrażliwości współczesnego widza oraz współczesnego przekładu sztuki dokonał specjalnie dla Teatru TV Michał Komar.

Komedia Bena Jonsona wykorzystuje znany z literatury dramatycznej od dawien dawna i obecny dziś, choćby we współczesnym kinie, wątek „oszusta oszukanego”. Akcja sztuki rozgrywa się w Wenecji. Tytułowy bohater – Volpone, rozkochany w zbytku, cyniczny, przebiegły oszust, wspomagany przez swego sługę – łajdaka Moskę, udaje śmiertelnie chorego, aby w ten sposób wyłudzić prezenty od gromady nędznych chciwców, którzy spodziewają się zostać jego spadkobiercami. Jednocześnie próbuje uwieść młodą żonę jednego z mieszczan i przez to wpada w tarapaty.

Wezwany przed trybunał wenecki, zjawia się tam na noszach, a Mosca oświadcza, że jego pan jest już tak słaby, że nie może mówić. Oszukani wierzyciele dają temu wiarę i wycofują oskarżenia. Aby ich bardziej upokorzyć, Volpone aranżuje jeszcze jedną mistyfikację – udaje nieboszczyka, ogłaszając przedtem Moskę swoim spadkobiercą. W ten sposób pada ofiarą własnego oszustwa, bowiem Mosca, wszedłszy w posiadanie jego majątku, nie zamierza go zwrócić.

Przedstawiona powyżej fabuła sprzyja mnożeniu komicznych sytuacji, a zawarte w komedii przesłanie może liczyć na pełne zrozumienie ze strony współczesnego widza.

Autor: Ben Jonson
Przekład: Michał Komar
Reżyseria: Grzegorz Warchoł
Scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Muzyka: Janusz Stokłosa
Montaż: Grażyna Gradoń

Obsada: Jerzy Stuhr (Volpone), Piotr Grabowski (Mosca), Krzysztof Globisz (Voltore), Jerzy Trela (Corbaccio), Jan Peszek (Corvino), Agnieszka Kawiorska (Celia), Michał Czernecki (Bonario), Jerzy Nowak (Notario), Kazimierz Borowiec (Sędzia 1), Wiesław Wójcik (Sędzia 2), Edward Dobrzański (Sędzia 3), Andrzej Buszewicz (Sędzia 4), Jan Plewa (Służący Volpone’a).

PREMIERA 9 października 2006