Teatr Telewizji TVP

Trzy siostry, reż. A. Bardini

„Trzy siostry” w reżyserii Aleksandra Bardiniego są opowieścią o życiu, które przecieka ludziom przez palce. Spektakl zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji.

„Nie co chwila ludzie strzelają się, wieszają, składają sobie nawzajem miłosne wyznania. Przeważnie jedzą, piją, włóczą się, plotą głupstwa. Trzeba to pokazać na scenie. Trzeba stworzyć dramat, w którym by ludzie wchodzili, wychodzili, jedli, mówili o pogodzie, grali w karty... Niech na scenie wszystko będzie równie proste i równie zawiłe jak w życiu. Tu ludzie jedzą, tylko jedzą, a tymczasem rozstrzyga się ich szczęście, rozbija ich życie”. (za: Stanisław Marczak Oborski „Przewodnik teatralny, Warszawa 1991)

Taki też jest czechowowski świat: pełen szarych ludzi i ich zaściankowych problemów, zatopionych w monotonii życia. Świat, którego historię tworzy codzienne picie herbaty.

Czechow nie rozwija akcji dramatycznej, nie buduje tradycyjnie pojętej intrygi. Mimo to z niepozornego losu swoich bohaterów potrafi wydobyć prawdziwą tragedię ludzkiego istnienia.

„Trzy siostry” w reżyserii Aleksandra Bardiniego spełniają wszystkie postulaty teatralne autora. Są opowieścią o życiu, które przecieka ludziom przez palce, o niespełnionych nadziejach i kalekich charakterach, o świecie, gdzie królestwem płaci się nie za konia, lecz za szklankę herbaty.

Reżyser w swojej inscenizacji pozostał wierny Czechowowi. Nie udziwniał, nie skracał zbytnio tekstu. Postawił na prawdę psychologiczną, ukazał ludzkie dramaty bez nadmiernej teatralizacji i pustych gestów.

Obsada: Ewa Ziętek (Olga), Krystyna Janda (Masza), Joanna Szczepkowska (Irina), Anna Szczepaniak (Natalia), Władysław Kowalski (Andriej), Zbigniew Zapasiewicz (Kułygin), Marek Walczewski (Wierszynin), Piotr Fronczewski (Tuzenbach), Jerzy Kamas (Solony), Bronisław Pawlik (Czebutykin), Henryk Talar (Fiedotik), Joachim Lamża (Rode), Irena Netto (Anfisa), Kazimiera Utrata (Pokojówka), Tadeusz Kondrat (Fierapont)

Czas: 127 min
Autor: Antoni Czechow
Przekład: Bronisław Dąbrowski
Reżyseria: Aleksander Bardini
Scenografia: Jan Banucha
Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka

PREMIERA 25 listopada 1974