Teatr Telewizji TVP

Jeden dzieńUtwór angielskiego dramatopisarza napisany w 1967 roku brzmi wciąż aktualnie i świeżo. Sztuka w całości rozgrywa się w domu Sheili i Briana, którzy już od ponad dziesięciu lat żyją w cieniu nieszczęścia, jakim było dla nich przyjście na świat dziecka z porażeniem spastycznym.

Nieszczęście to nie tylko pozbawiło ich radości życia, lecz także obnażyło wszystkie słabości ich związku i każdego z nich z osobna. Zwłaszcza Brian jest nieszczęśliwy, gdyż i poza domem źle się czuje: bardzo nie lubi swojej pracy w szkole. Sheila nie chce oddać córki do ośrodka opieki, jest gotowa przyjąć wolę Boga, który przeznaczył ich do „niesienia krzyża”.

Oboje szukają powodu, dla którego tak zostali naznaczeni. Nie mogą się uwolnić od pytania: dlaczego my?

Sztuka Nicholsa jest mocno osadzona w kontekście społecznym. Nie heroizuje rodziców niepełnosprawnego dziecka, pokazuje ich problemy, wybory, z którymi borykają się na co dzień. Dramat uświadamia, jak wielopiętrowe jest poczucie bycia nieszczęśliwym w życiu osobistym i w jakim stopniu jesteśmy w stanie dać odpór problemom.

Obsada: Bartosz Opania (Bri), Edyta Jungowska (Sheila), Małgorzata Sadowska (Pam), Szymon Bobrowski (Freddie), Marta Lipińska (Grace), Jolanta Zabirko (Joe)

Czas: 71’31''
Autor: Peter Nichols
Przekład: Klaudyna Rozhin
Reżyseria: Andrzej Barański
Scenografia: Balbina Barańska
Kostiumy: Katarzyna Morawska
Zdjęcia: Tomasz Wert
Montaż: Wanda Zeman
Opracowanie muzyczne: Marta Broczkowska

PREMIERA 17 grudnia 2007