Teatr Telewizji TVP

A piekło, Isabelle?

Sztuka Jacquesa Devala w reżyserii Janusza Dymka. Spektakl z 1996 roku.

Najkrócej rzecz ujmując – kobra „metafizyczna”. W schemat sztuki kryminalnej, gdzie wszystko zmierza ku wskazaniu winnego zbrodni, Jacques Deval bardzo zręcznie wpisał egzystencjonalne pytania o granice poznania otaczającej nas rzeczywistości. Francja, lata 60. Isabelle Angelier zostaje oskarżona o zabójstwo z premedytacją swojego męża i próbę wyłudzenia odtowarzystwa ubezpieczeniowego 10 milionów starych franków.

Aresztowana nie przyznaje się do winy. Żąda ponownejkonfrontacji z pielęgniarką, która opiekowała się jej mężem. W trakcie przesłuchania Yvonne Gouin przyznaje się do popełnienia zbrodni. Była kochanką pana Angelier, który złożył jej obietnicę małżeństwa, zanim poznał Isabelle. Sędziapodejrzewa, że to wyznanie było efektem załamania psychicznego typowej histeryczki. Musi wycofać oskarżenie przeciwko Isabelle, ale poleca zatrzymać ją w areszcie prewencyjnym do całkowitego wyjaśnienia sprawy.

Okazuje siębowiem, że dwóch poprzednich mężów pięknej wdowy również zmarło tragicznie wkrótce po ślubie, ubezpieczywszy sięprzedtem na życie. W ciągu niespełna trzech lat pani Angelier straciła trzech mężów, a po ich śmierci zyskała wysokie odszkodowanie - trzy polisy w trzech krajach, każda na sumę będącą równowartością 10 mln franków. Wprawdzie wszyscypanowie zginęli w rezultacie tragicznego zbiegu okoliczności - pierwszy powiesił się w komisariacie, drugi wpadł podtramwaj, trzeci otruł konserwą mięsną w piątek - jednak pani Angelier jako kobieta wybitnie inteligentna mogła towszystko sprytnie zaaranżować.

Zatem pytanie – zbrodniarka czy niewinna – wciąż pozostaje otwarte.Odpowiedź na nie wydaje się tym pilniejsza, że na wieść o aresztowaniu uroczej Isabelle przybywa z Amsterdamu JoosKerkehove, przyjaciel i kolejny kandydat na męża. Śledztwo, które prowadzi inspektor Bichot, przynosi zadziwiające rezultaty. Oto każdy ze śp. małżonków Isabelle nosił dość tandetny, srebrny pierścień, ślubny podarunek od żony. Czy ten pierścień zabija? Jest zatruty, może jest sygnałem dla wspólników? Sędzia przesłuchuje świadków z kolejnych etapówżycia oskarżonej. Dowiaduje się rzeczy, w które trudno uwierzyć trzeźwo myślącemu człowiekowi. Ale są przecież na niebie i ziemi zjawiska, o których żadnym mędrcom się nie śniło.

czas: 62 min,
scenografia: Ewa i Andrzej Przybyłowie,
muzyka: Jan Zawierski,
występują: Anna Radwan (Isabelle), Piotr Cieślak (Maloine), Jerzy Bończak (Valax), Włodzimierz Press (Cauchoy),Krzysztof Stelmaszyk (Bichot), Władysław Kowalski (Joos Kerkehove), Daria Trafankowska (Yvonne Gouin), Ewa Gawryluk(Paulette Oriville), Kinga Szymaniak (Bileterka), Elżbieta Zającówna (Gabrielle Vadiche), Władysław Byrdy (Nivier),
przekład: Jerzy Macierakowski, Wojciech Natanson,
realizacja TV: Anna Hałasińska