Teatr Telewizji TVP

Amazonia

Sztuka Michała Walczaka w reżyserii debiutującego w Teatrze Telewizji Bodo Koxa. Premiera w marcu 2015.

Komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. Zderzenie z rzeczywistością, która ma młodym artystom do zaoferowania alternatywę: sztampowy serial albo offowy teatr i dorabianie w reklamie, jest brutalne.

Aneta, młoda absolwentka Akademii Teatralnej, wybiera to pierwsze, jej chłopak Mundek, też młody aktor – drugie wyjście. Ich drogi się rozchodzą, każde w nowej pracy spotyka swoją bratnią duszę: ona Krzysztofa – gwiazdę seriali, on niespełnioną aktorkę Frankę, grającą Pizzę na ulicy. Wszyscy bohaterowie: młodzi aktorzy, reżyser serialu, w którym grają, oraz Jurek – lider offowego teatru, nie przestają marzyć (i mówić) o prawdziwej sztuce. Problem w tym, że te ich marzenia są tak samo sztampowe i pretensjonalne, jak seriale i reklamy, w których występują. Prawdziwi, niezmanierowani są tylko wtedy, gdy rozmawiają o codziennym życiu: kafelkach do łazienki, utrzymaniu byłych żon i dzieci.

Środowiskowe dylematy to jeden z wątków komedii Walczaka, obok równie ważnych miłosnych perypetii: Aneta - Krzysztof - Mundek - Franka. To one śmieszą i nadają całości absurdalno-groteskowy klimat. Tytułowa egzotyczna kraina występuje jako miejsce akcji serialu, w którym Aneta i Krzysztof grają parę kochanków, ale też jest symbolem harmonii, akceptacji i radości życia. Amazonia to powrót do zmysłów, dzikości, której nam współczesnym brakuje. Amazonia symbolizuje także stan, w którym nie musimy grać ani udawać i możemy być sobą.

Realizacja telewizyjna komedii Michała Walczaka jest debiutem w Teatrze TV zdolnego reżysera Bodo Koxa.

Autor:
Michał Walczak
Reżyseria:
Bodo Kox
Zdjęcia:
Piotr Wojtowicz
Scenografia:
Wojciech Żogała
Kostiumy:
Katarzyna Adamczyk

Obsada
: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Jakub Gierszał, Lesław Żurek, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz