Teatr Telewizji TVP

Miss HIV

Zainspirowana autentycznymi wydarzeniami sztuka Macieja Kowalewskiego w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Autor sztuki, Maciej Kowalewski zainspirowany odnalezioną w Internecie informacją o dorocznych wyborach Miss HIV/AIDS Stigma Free odbywających się w stolicy Botswany, napisał tekst na konkurs dramaturgiczny zorganizowany przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS. I choć dramat Kowalewskiego nie został zakwalifikowany do finału konkursu ze względów merytorycznych (nie spełniał bowiem „wymogów profilaktycznych”), i nie został zamieszczony w wydanej antologii tekstów konkursowych, to już w następnym roku znalazł się w antologii prezentującej najciekawsze dramaty polskie tego okresu. Prapremiera teatralna sztuki w reżyserii autora miała miejsce w 2005 roku w warszawskim klubie Le Madame. Natychmiast została okrzyknięta wydarzeniem teatru niezależnego w Polsce. Rok później spektakl trafił na scenę teatru komercyjnego. Na stałe zagościł w repertuarze Teatru Polonia, a w styczniu 2010 został przeniesiony na scenę Och-Teatru, gdzie był z sukcesem wystawiany przez kolejne cztery lata.

Irina, Klara, Julia, Urszula i Rafael, bohaterowie dramatu Macieja Kowalewskiego, to ludzie, którzy miłości szukają w programie telewizyjnym. Każde z nich kocha coś innego: siebie, pieniądze, sławę, cierpienie, seks. Dla chwilowego zaspokojenia tych pragnień gotowi są zrobić wszystko. „Miss HIV” to także nowatorska opowieść o niszczycielskiej sile telewizyjnych programów talent show.

Do kolejnej edycji programu telewizyjnego „Miss HIV” zgłaszają się nastoletnia Julia, Irina, która jest przed trzydziestką, Klara – która jest już po trzydziestce, oraz Urszula, która przychodzi do teleturnieju reprezentując swoją zmarłą na HIV/AIDS siostrę bliźniaczkę. Każda z bohaterek ma inny plan, każda z nich oczekuje czegoś innego od teleturnieju, ale każda z nich chcę pokazać się światu, bo potrzeba akceptacji i miłości to najsilniejszy motor działania samotnego człowieka. Teleturniej prowadzi Rafael, aktor, który weźmie każdą chałturę, za którą dobrze zapłacą. Jak wielu aktorów chałturników nie ma większych problemów z tym, co robi i jak to wygląda. Liczą się sztuczny uśmiech i ilość zer. Liczą się kobiety i ilość lajków.

W ciągu trwania sztuki obserwujemy emocjonalny rozpad bohaterów (ta ładna telewizja jednak sprawia ból) nawet jeżeli uważają, że wszystko jest w porządku, obserwujemy także mechanizm, który rządzi telewizją komercyjną, a talent show przede wszystkim: przyjdź, zrób wszystko, co potrafisz i… prosimy następnych. Poszarpana i nieoczywista struktura opowiadania historii autorstwa Macieja Kowalewskiego oraz brawurowe aktorstwo aktorek i aktora biorących udział w tej realizacji sprawiają, że oglądana historia jest smutna i śmieszna jednocześnie.

Autor: Maciej Kowalewski
Scenariusz TV i reżyseria: Krzysztof Czeczot

Obsada: Adam Woronowicz, Dorota Kolak, Katarzyna Warnke, Olga Bołądź, Anna Próchniak, Miłogost Reczek

PREMIERA: 24.05.2015